Zakladateľ:

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Domov
O nás
Články
Predaj koní
Chov koní
Kalendár podujatí
Služby - cenník
Poľnovýroba
História
Štatúty PK
Inseminačno-reprodukčné centrum
Úrad plemennej knihy Lipican, Hucul, Shagya arab, Arabský plnokrvník
ONLINE PLEMENNÁ KNIHA
Zemský chov
Zverejnenie zmlúv verejného obstarávania
Nástenka
Kontakt
Vyhľadávanie:

Facebook

Počet prístupov:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes1674
mod_vvisit_counterVčera3013
mod_vvisit_counterTento týždeň13648
mod_vvisit_counterMinulý týždeň8119
mod_vvisit_counterTento mesiac35470
mod_vvisit_counterMinulý mesiac46389
mod_vvisit_counterCelkovo5573999

On-line (posled. 20 minút): 66
Vaša IP: 54.81.112.7
,
Dnes je: 24. 06. 2018
Rezortné partnerské organizácie:

Závodisko Bratislava, š.p.

Lesy SR, š.p.

Plemenárske služby SR, š.p.

Agrokomplex – Národné výstavisko

Agroinštitút NITRA, š.p.

Partneri a sponzori JK pri NŽ Topoľčianky, š.p.:
KNOTT spol.s r.o. Mercedes-Benz Slovakia s.r.o.
Horse TV Česká centrála cestovního ruchu - CzechTourism
EU PRESS, s.r.o. Heineken
Vetis Pneuservis GAJDOŠ
SIGI TRADE s.r.o. Agencja Jeździecka Anna i Artur Bober
Solčanka Ing. Dalibor Gregor - FOTOGREGOR
ACE Design spol. s r.o. ESSA - European Stade Studs
Baroquetrade AGRO TAMI, a.s.
PERI spol. s r.o. PROLI, spol. s r.o.


Širokej chovateľskej verejnosti bol predstavený žrebec Charisma

Širokej chovateľskej verejnosti bol  predstavený žrebec Charisma

  Dňa 4.2.2010 usporiadal Národný žrebčín Topoľčianky prezentáciu žrebcov pre populáciu kobýl plemena Slovenský teplokrvník. V historickej Jazdiarni Národného žrebčína bolo predvedených šesť plemenných žrebcov. Tri žrebce z chovu Národného žrebčína Robinson I (Formát),Casanova I (Top Robin) a Dahoman XI. Ďalšie tri žrebce (Charisma, Comero a Boris Du Melnire) sú importy a budú v pripúšťacej sezóne 2010 pôsobiť v Inseminačno-reprodukčnom centre Národného žrebčína.

 

  Záujem chovateľskej verejnosti vzbudil určite plemenný žrebec CHARISMA. Tento špičkový produkt nemeckého holštýnskeho chovu bol s podporou a z impulzu Ministerstva pôdohospodárstva zapožičaný na dobu jedného roku pre Inseminačno-reprodukčné centrum Národného žrebčína, kde bude pôsobiť ako producent čerstvej spermy. K chovateľom sa prihovoril aj minister pôdohospodárstva Ing. Vladimír Chovan, ktorý doslova poprosil chovateľov, aby uvedeného žrebca maximálne využili v populácii koní plemena Slovenský teplokrvník za účelom zvýšenia kvality chovu koní na Slovensku. Riaditeľ Národného žrebčína Ing. Michal Horný informoval chovateľov, že pripúšťací poplatok žrebca CHARISMA je v réžii prenájmu, to znamená, že každý chovateľ kobýl plemena Slovenský teplokrvník, ktoré sú zapísane do plemennej knihy ST vo ZCHKS - družstvo, ktorý požiada o čerstvú spermu tohto žrebca, ju dostane bezplatne. Poďakoval sa ministrovi pôdohospodárstva a rezortu pôdohospodárva za podporu a uviedol: „Je to obrovská šanca pre slovenských chovateľov, dostať sa k vynikajúcej genetike, prostredníctvom špičkového žrebca“.
  
   Žrebec CHARISMA bol predvedený na ruke, v skoku vo voľnosti aj pod sedlom. Upútal svojou eleganciou, elastickým pohybom, ale aj senzačnými skokovými kvalitami. Výkonnostné skúšky žrebcov absolvoval v roku 1999 vo Warendorfe a v čiastkovom indexe za skok sa stal víťazom týchto skúšok. Charisma bol viacnásobným víťazom parkúrových pretekov až do stupňa „T“ a vyhral aj kvalifikáciu na nemecký spolkový šampionát. Kritériá mladých koní absolvoval s ideálnou známkou za skok – 9,0. Bohužiaľ ,kvôli zraneniu sa na šampionáte nemohol zúčastniť. Je polovičným bratom plemenníka Athletico, ktorý pôsobil pár rokov v Celle.
 
   Z doterajšieho pôsobenia v chove má Charisma 320 potomkov. Z nich 153 je zaregistrovaných v Nemeckej jazdeckej federácii ako športové kone a 10 sa úspešne umiestňuje v stupni „T“. Z potomstva Charismu bolo uznaných 11 chovných kobýl a piati jeho synovia ako plemenníci: Caesar, Carino Lottero, Chalkis, Charanto, Christoph Colombus. Posledný menovaný je tiež jedným z najžiadanejších žrebcov. Na výkonnostných skúškach v roku 2002 v Münster-Handorf  bol najlepším skokovým žrebcom svojho ročníka. Za svojim otcom nezaostáva ani v športe, umiestnil sa už v mnohých Grand Prix. V roku 2008 sa stal najlepším osemročným skokovým žrebcom v Nemecku a pripísal si medzi mnohými umiestneniami aj 4 víťazstvá v stupni „T“.
 
   Čerstvá sperma Charismu pre kobyly plemena Slovenský teplokrvník, zapísané v plemennej knihe ZCHKS je poskytnutá chovateľom bezplatne. Národný žrebčín si účtuje manipulačný poplatok, balné a poštovné podľa platného cenníka NŽ vrátane 19 % DPH.   
   Pre produkciu obľúbených a konštitučne tvrdých anglo-arabských koní Národný žrebčín poskytol možnosť využiť špičkového shagya-arabského plemenného žrebca DAHOMAN XI. Jeho potomstvo si zachováva jedinečný a charakteristický typ, je dostatočne mohutné, pritom ušľachtilé s veľmi dobrými skokovými schopnosťami. V chove Národného žrebčína Topoľčianky pôsobí v súčasnosti po žrebcovi Dahoman XI šesť elitných chovných kobýl. V slovenskom zemskom chove zanechal syna – plemenného žrebca Dahoman XII a v Českej republike plemenníka Dahoman IV – CZ Tamarix, víťaza Národnej výstavy Shagya – arabských koní v Pardubiciach, v roku 2008.
 
   Chovatelia budú mať možnosť využiť aj nového importovaného žrebca z Českej republiky – COMERO. Tento žrebec absolvoval test žrebcov v roku 1993 v rámci plemennej knihy ČT. Dlhodobo pôsobil v plemenitbe v Národnom žrebčíne Klarduby n/Labem, v rokoch 2007 a 2008 v žrebčíne Albertovec. V chove je zaradených 26 dcér a 4 synovia - Blacoro-K, Caprio, Comisar-K, Corregio. K jeho najlepším potomkom patria Corregio S, Cavalerie, Coronado K a Havaj I v skoku, Nicolas Kinsky, Cicero K a Pair v drezúre. Podľa vyhodnotenia výkonnosti potomkov v skokových súťažiach v roku 2007 v ČR bol Comero vyhodnotený na prvom mieste, v drezúrnych súťažiach na mieste 6. Je všestranne prevereným plemenníkom podľa výkonnosti potomkov ako v skokových, tak aj drezúrnych súťažiach. Rovnako línia jeho otca a rodina jeho matky sú vo výkonnosti svojich produktov dlhodobo preverené.
 
   Prvým rokom v plemenitbe bude pôsobiť odchovanec Národného žrebčína CASANOVA I, známy z drezúrnych kolbísk pod športovým menom Top Robin. Patrí k špičke Slovenských drezúrnych koní. Dvojnásobný „Kôň roka“ slovenského chovu, otestovaný v drezúrnom jazdení do stupňa T. Pre Národný žrebčín Topoľčianky získal množstvo majstrovských titulov v kategórii dospelých a dorastencov. Úspešne reprezentoval aj v zahraničí na medzinárodných drezúrnych pretekoch CDI. Vyniká korektným exteriérom, vynikajúcim fundamentom a bezchybnou mechanikou pohybu.   
 
   K známym plemenníkom NŽ Topoľčianky patrí aj ROBINSON I (Formát). Formát má za sebou krátku, ale zato veľmi bohatú a vynikajúcu kariéru drezúrneho koňa. Niekoľkokrát získal s topoľčianskymi jazdcami zlatú medailu na M-SR, či už medzi juniormi alebo seniormi. Veľmi úspešne reprezentoval na medzinárodnej pôde v ČR alebo Maďarsku (CDI) a zúčastnil sa Majstrovstiev Európy juniorov v drezúrnom jazdení v Lipici, kde v tvrdej a veľmi silnej konkurencii dobre obstál.
   Formát je predstaviteľom moderného typu športových koní s vynikajúcim charakterom, excelentnými chodmi, vysokou inteligenciou, učenlivosťou a bezchybným exteriérom.
  
   Predstaviteľom francúzskeho chovu (SF) je žrebec BORIS DU MELNIRE. Tento výnimočný kôň plemena Selle Francaise si svoju športovú kondíciu a výkonnosť udržoval do vysokého veku a ešte v roku 2005 aktívne súťažil s jednou z našich najznámejších jazdkýň Monikou Štangelovou. Umiestňoval sa v mnohých parkúroch stupňa „T“ a Grand Prix nielen na Slovensku ale aj v zahraničí. Svojim jazdcom zabezpečil nejednu medailu z Majstrovstiev Slovenska. V roku 2002 sa stal koňom roka v parkúre. Chovateľom bola predvedená v skoku vo voľnosti jeho dcéra Libora, ktorá sa umiestňuje tak v skokových súťažiach, ako aj v drezúrnom obdĺžniku a v roku 2009 sa stala víťazkou drezúrneho seriálu Mercedes Cup v kategórii 4-ročných koní.
 
   Pripúšťacia sezóna na Slovensku sa začala. Ponuka kvalitných a preverených plemenníkov je v Národnom žrebčíne naozaj bohatá. Zostáva len na chovateľskej verejnosti, ako využije možnosti skvalitniť svoje budúce produkty a tým posunúť kvalitu a úroveň slovenského chovu o priečku vyššie. Prajeme Vám šťastný výber.

Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!

 

AUTOR FOTO: Ing. Juraj Kovalčík
                           NŽ Topoľčianky
                           M. DUKES – Slovenský chov

 

Posledná úprava Sobota, 06 Február 2010
 
 
 
Aktuality:
 
 
 
© 2018 Národný žrebčín Topoľčianky, š.p.