Zakladateľ:

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Domov
O nás
Info o GDPR
Články
Predaj koní
Chov koní
Kalendár podujatí
Služby - cenník
Poľnovýroba
História
Štatúty PK
Inseminačno-reprodukčné centrum
Úrad plemennej knihy Lipican, Hucul, Shagya arab, Arabský plnokrvník
ONLINE PLEMENNÁ KNIHA
Zemský chov
Zverejnenie zmlúv verejného obstarávania
Nástenka
Kontakt
Vyhľadávanie:

Facebook

Počet prístupov:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes1145
mod_vvisit_counterVčera2331
mod_vvisit_counterTento týždeň6734
mod_vvisit_counterMinulý týždeň18718
mod_vvisit_counterTento mesiac47450
mod_vvisit_counterMinulý mesiac50667
mod_vvisit_counterCelkovo6183246

On-line (posled. 20 minút): 55
Vaša IP: 54.166.133.84
,
Dnes je: 20. 03. 2019
Rezortné partnerské organizácie:

Závodisko Bratislava, š.p.

Lesy SR, š.p.

Plemenárske služby SR, š.p.

Agrokomplex – Národné výstavisko

Agroinštitút NITRA, š.p.

Partneri a sponzori JK pri NŽ Topoľčianky, š.p.:
KNOTT spol.s r.o. GRAND MAGAZINE
Mercedes-Benz Slovakia s.r.o. Horse TV
Česká centrála cestovního ruchu - CzechTourism EU PRESS, s.r.o.
Heineken Vetis
Pneuservis GAJDOŠ SIGI TRADE s.r.o.
Agencja Jeździecka Anna i Artur Bober Solčanka
Ing. Dalibor Gregor - FOTOGREGOR ACE Design spol. s r.o.
ESSA - European Stade Studs Baroquetrade
AGRO TAMI, a.s. PERI spol. s r.o.
PROLI, spol. s r.o.
Chovateľsko-športové informácie:


ŠPIČKOVÝ PLEMENNÝ ŽREBEC O´ BAJAN - BUDÚCI PRÍNOS CHOVU SHAGYA-ARABA NA SLOVENSKU
ŠPIČKOVÝ PLEMENNÝ ŽREBEC O´ BAJAN - BUDÚCI PRÍNOS CHOVU SHAGYA-ARABA NA SLOVENSKU   Koniec 19-násteho storočia znamenal v histórii chovu Shagya-araba obrovský prelom. Žrebčín Bábolna sa zameral na nákupy orientálnych žrebcov, a tak sa rozpútala cielená rada expedícií. V čele týchto výprav stáli prevažne velitelia žrebčína. Napríklad v roku 1836 a v roku 1843 to bol plukovník Eduard von Herbert, nasledoval plukovník R. von Brudermann, v roku 1852 major Ritter von Gottschlig, v roku 1885 a 1902 plukovník Miháli Fadlallah el Hedad.
 
    V roku 1885 plukovník Miháli Fadlallah el Hedad, spolu s tajomníkom ministerstva pre ekonomiku, poľnohospodárstvo a štátny obchod, pánom Lutzembacherom, nakúpili štyri originálne arabské kobyly a štyroch žrebcov. Mimoriadny význam mal nákup žrebca O´Bajan. Tento vraník sa narodil v roku 1880 v beduínskom kmeni Denedzik.
 
   Neskôr sa stal O´ Bajan významným pilierom v chove arabských plnokrvných koní a Shagya-arabov. Bol nazvaný ako „Čierny drahokam“. Otcom tohto nevysokého (154 cm), ale harmonického púštneho araba,  bol žrebec z beduínskeho kmeňa Anazeh el Sbaa a jeho matka pochádzala z rodiny Meneghie. Napriek jeho malej výške bolo potomstvo veľmi harmonické s vynikajúcou mechanikou pohybu a vyššie v priemere o 10-12 cm ako otec. V žrebčíne Bábolna pôsobil ako hlavný plemenník až 25 rokov (do roku 1910). Zanechal po sebe 320 potomkov. Z nich sa 112 žrebcov uplatnilo v chove. V samotnej Bábolne pôsobilo 5 hlavných plemenníkov – synov originálneho O´Bajana. Len jeden z nich, a to O´ Bajan I, bol považovaný za plnokrvného araba, ostatné žrebce boli príslušníkmi plemena Shagya-arab. Najviac sa presadil syn O´ Bajan V (1894, z matky 58 Sahman). Vytvoril líniu kmeňa, ktorá pretrváva do súčasnosti.
  
    Je zaujímavé, že v Topoľčiankach pôsobilo množstvo importovaných koní zo žrebčína Bábolna, avšak ani jeden zástupca kmeňa O´ Bajan. Jeho krv bola zastúpená len v pôvodoch importovaných kobýl. 
 
    Koncom 90-tych rokov minulého storočia sa krv tohto kmeňa zúčastnila výstavby zemského chovu plemena Shagya-arab na Slovensku, prostredníctvom importov kobýl a žriebät, ktoré boli narodené z plemenitby v Maďarsku, a to priamo zo žrebčína Bábolna, alebo maďarského privátneho chovu. Na rozmachu uvedeného kmeňa na Slovensku sa podieľala vetva po žrebcovi O´ Bajan VII (1923, Bábolna), prostredníctvom jeho syna Sultán (1936, Bábolna), vnuka SUAKIM (1963, Nemecko) a pravnuka – legendárneho žrebca BAJAR (1969, Wankendorf).
 
    BAJAR sa stal najúspešnejším zlepšovateľom v nemeckom chove arabských koní po známom žrebcovi Ramzesovi. Bajar vystriedal v Nemecku viacero majiteľov. Slávy a úspechu sa mu dostalo u pána Manfreda Hansena, ktorému sa podarilo žrebca doviesť k nadpriemerným úspechom v skokových súťažiach. Jeho výsledky a excelentný skokový štýl zvyšovali záujem chovateľov a čoskoro sa u potomstva prejavila jeho vysoká dedičnosť výkonnosti, ale aj typického arabského zovňajšku. Dal viac ako 800 potomkov, ktorých väčšina sa vyznačovala dobrou jazditeľnosťou, vynikajúcimi skokovými vlastnosťami s dobrým charakterom. Príslušníci tejto vetvy sa veľmi dobre uplatnili aj na Slovensku (schéma č. 1). V zemskom chove bolo potomstvo registrované po ôsmych žrebcoch kmeňa O´ Bajan (viď tabuľka 1).
 
    V Národnom žrebčíne v rokoch 2013 – 2016 pôsobil plemenník z Bábolny, čierny hnedák, O´Bajan V, narodený v roku 2007. Otcom žrebca bol O´ Bajan XVIII (Batan), matkou otestovaná plemenná kobyla - 129 Kemír V. Zanechal po sebe 36 potomkov. Z toho 19 žrebcov a 17 kobyliek. Potomstvo sa javí ako veľmi harmonické, s výbornou mechanikou pohybu.
 
    Z línie po legendárnom žrebcovi Bajar sa v minulom roku narodili v žrebčíne 2 žriebätá po žrebcovi O´ Bajan VII (O´ Bajan XIX, 2003) a to z inseminácie. Žrebček O´ Bajan VII-1, narodený 4.2.2017, z matky 720 Dahoman XI-15, bol vysoko hodnotený výberovou a chovateľskou komisiou počas jesennej bonitácie chráneného a šľachtiteľského chovu koní v Topoľčiankach.
 
    Na základe dlhoročných chovateľských vzťahov, a vzhľadom k predchádzajúcej úspešnej spolupráci  so žrebčínom Bábolna, sa v tomto roku podarilo pre Národný žrebčín a slovenský zemský chov shagya-arabských koní zabezpečiť perlu bábolnanského chovu. Európskeho šampióna ISG z roku 2016 z rakúskeho Stadl Paura. Je ním grošovaný beluš, obojstranný O´ Bajan - O´ Bajan IX (O´ Bajan XXVI-1), narodený v roku 2011 po otcovi O´ Bajan XXVI (z línie Bajar) a z matky 258 O´ Bajan XVIII (z rodiny Moldauerin, zal. v r. 1783).
 
    Žrebec je typickým zástupcom plemena Shagya - arab. Vyniká nesmiernou mechanikou pohybu a elasticitou chodov. Pri jeho predvedení v kluse na Európskom šampionáte v rakúskom Stadl Paura sa mnohí diváci a odborná verejnosť postavili, a potlesk nemal konca. No nielen chodmi očarí tento krásavec. Typická hlava s veľkým okom a širokými nozdrami je nasadená na dlhom labuťom krku. Horná línia chrbta je pevná a plynulo prechádza v dobre viazané bedro a mierne zrazený zadok. Končatiny sú suché, ich uhlovanie je predpisové. Fundament je veľmi korektný a postavený na širokom kopyte. Okrem uvedených predností však skrýva rodokmeň tohto žrebca ešte jednu prednosť. V pôvodoch topoľčianskych plemenných kobýl sa stretáva až v šiestich spoločných predkoch.
 
    Žrebec bude pôsobiť v sezóne 2018 v Národnom žrebčíne ako hlavný pepinier shagya-arabského stáda v inseminácii. A ešte jedna dobrá správa pre slovenských chovateľov. Žrebčín Bábolna súhlasil s poskytnutím inseminačných dávok pre kobyly zapísané v slovenskej shagya-arabskej plemennej knihe za symbolický poplatok 200,- EUR. Pre chovateľov je to jedinečná možnosť využiť tento skvelý potenciál (fenotypový aj genotypový) za účelom dosiahnutia výnimočných chovateľských úspechov.
 
Tabuľka 1:
Žrebce kmeňa O´ Bajan, ktoré pôsobili na Slovensku, resp. je po nich zaregistrované potomstvo v slovenskej plemennej knihe: 

Číslo v PK

Meno v Slovenskej PK:

Meno 1:

Meno 2:

Otec:

Matka:

Rok narodenia:

Farba:

2904

O´ Bajan I

O´ Bajan XX

Pamino

Bajar

A 3343 Pamina

1980

Beluš

4130

O´ Bajan II

O´ Bajan XXIII

Baša

Basco

4141

 O´ Bajan XVIII-7 (Basra)

1998

Beluš

3433

O´ Bajan III

O´Bajan XVIII-3

-

O´ Bajan XVIII (Batan)

85 Ibn Galal

1993

Vraník

3926

O´ Bajan IV

O´ Bajan XXIV

-

O´ Bajan XVIII (Batan)

178 Juditha po Gazal IV

1997

Hnedák

75

O´ Bajan V

O´ Bajan XVIII-2

-

O´ Bajan XVIII (Batan)

129 Kemír V

2007

Čierny hnedák

4454

O´ Bajan VI

Kamrun P

-

O´ Bajan XX (Pamino)

693 Koheilan XXXIII-28

2000

Beluš

4496

O´ Bajan VII

O´Bajan XIX

-

O´ Bajan XXII (Csillag)

253 Kemir V

2003

Hnedák

4409

O´ Bajan VIII

Pamir

-

O´ Bajan XX (Pamino)

Aydana po Beau

1999

Beluš

 

Rodokmeň plemenného žrebca O´ Bajan IX

Krvná línia O´ Bajan v nadväznosti na plemenníkov, ktoré pôsobili na Slovensku, resp. ich potomstvo je zapísané v slovenskej plemennej knihe

Posledná úprava Štvrtok, 15 Február 2018
 
 
 
Výber jazyka:
Slovenčina
Aktuality:
Publikácie Národného žrebčína Topoľčianky, š.p.
Streda, 11 Júl 2018
article thumbnail


Celofarebná publikácia vydaná k príležitosti 90 - teho vý [ ... ]


Nový mesačník životný štýl a kôň - jazdectvo, dostihy v predaji !!!
Piatok, 27 Júl 2018
article thumbnail


90-te výročie založenia NŽ Topoľčianky - VIDEO
Streda, 11 Júl 2018
article thumbnail

90-te výročie založenia NŽ Topoľčianky - VIDEO  
2011/oslava_90/video/90.r_nzt [ ... ]


Za lipicány po hřebčínech Evropy
Utorok, 23 Október 2018
article thumbnail


Ponúkame Vám novú celofarebnú fotografickú publikáciu, kt [ ... ]


Darčeková poukážka na jazdu dvojzáprahom
Streda, 11 Júl 2018
article thumbnail

  Teraz môžete darovať formou poukážky priateľom a známym mož [ ... ]


SVADBA – SVADOBNÝ KOČ NA OBJEDNÁVKU
Streda, 11 Júl 2018
article thumbnail

V cene je zahrnutá 1 hodina jazdy kočom, za každú začatú hodinu sa ú [ ... ]


Kalendár 2019
Piatok, 30 November 2018
article thumbnail

Ponúkame Vám aktuálny celofarebný visiaci kalendár na rok 2019 s [ ... ]


Celofarebná fotografická publikácia - FEI WORLD DRIVING CHAMPIONSHIP FOR PAIRS 2013 TOPOLCIANKY - SLOVAKIA
Streda, 11 Júl 2018
article thumbnail


 
 
 
© 2019 Národný žrebčín Topoľčianky, š.p.