Zakladateľ:

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Domov
O nás
Info o GDPR
Články
Predaj koní
Chov koní
Kalendár podujatí
Služby - cenník
Poľnovýroba
História
Štatúty PK
Inseminačno-reprodukčné centrum
Úrad plemennej knihy Lipican, Hucul, Shagya arab, Arabský plnokrvník
ONLINE PLEMENNÁ KNIHA
Zemský chov
Zverejnenie zmlúv verejného obstarávania
Nástenka
Kontakt
Vyhľadávanie:

Facebook

Počet prístupov:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes1343
mod_vvisit_counterVčera1154
mod_vvisit_counterTento týždeň7557
mod_vvisit_counterMinulý týždeň8926
mod_vvisit_counterTento mesiac26857
mod_vvisit_counterMinulý mesiac63218
mod_vvisit_counterCelkovo6296920

On-line (posled. 20 minút): 34
Vaša IP: 34.204.0.181
,
Dnes je: 19. 05. 2019
Rezortné partnerské organizácie:

Závodisko Bratislava, š.p.

Lesy SR, š.p.

Plemenárske služby SR, š.p.

Agrokomplex – Národné výstavisko

Agroinštitút NITRA, š.p.

Partneri a sponzori JK pri NŽ Topoľčianky, š.p.:
KNOTT spol.s r.o. GRAND MAGAZINE
Mercedes-Benz Slovakia s.r.o. Horse TV
Česká centrála cestovního ruchu - CzechTourism EU PRESS, s.r.o.
Heineken Vetis
TONAK a.s. Pneuservis GAJDOŠ
SIGI TRADE s.r.o. Agencja Jeździecka Anna i Artur Bober
Solčanka Ing. Dalibor Gregor - FOTOGREGOR
ACE Design spol. s r.o. ESSA - European Stade Studs
Baroquetrade AGRO TAMI, a.s.
PERI spol. s r.o. PROLI, spol. s r.o.


Osobnosti národného žrebčína

 Nájvýznamnejšie športové osobnosti Národného žrebčína.

Majster športu Dominik Pružinský

Jubilant majster športu František Hrúzik

 

Majster športu Dominik Pružinský.

Narodil sa 30. 7. 1921 . Ako 14-ročný chlapec nastúpil do výcvikového oddelenia žrebčína Topoľčianky v r. 1935, ktoré viedol rus Osip Osipovič Slobodínsky. Pod jeho prísnym vedením, ktoré nevydržal každý jazdec, Dominik Pružinský získal fyzickú zdatnosť, vzdelanie, naučil sa sebadisciplíne a húževnatosti, čo mu pomohlo dosiahnuť významných športových úspechov v drezúre. Po skončení školy v roku 1941 nastúpil na vojenskú službu do Motešíc a slúžil pod velením plukovníka Perničku. Podľa rozprávania majstra športu Františka Hrúzika, Dominik Pružinský sa na front nedostal, lebo v tom čase žrebčín Motešice vlastnil plemenného žrebca menom Koskár, ktorý bol životu nebezpečný,  keďže dával vynikajúce potomstvo, nechceli ho utratiť. V tom čase ho ošetroval Dominik Pružinský, a len jeho tento žrebec rešpektoval. Možno povedať, ktovie či práve tento žrebec mu nezachránil život, keď ho plukovník Pernička kvôli nemu nechcel pustiť na front.

Po vojne sa vrátil späť pracovať do žrebčína Topoľčianky. Vypracoval sa na vedúceho výcvikového strediska a drezúrnu špičku, aktívne reprezentoval ČSSR 21 rokov. Za svoj život jazdil veľa koní, no nie všetky spĺňali jeho požiadavky.,

Medzi  jeho najúspešnejšie reprezentačné kone patrili Our Orange /Our Orange- Nonius/, Vietor /Arkész- Valona/, Jemen / Čergov- Jiná/ a Orion /Quoniam I- Orientale/.,6-násobným účastníkom M-Európy, z toho najlepšie umiestnenie dosiahol v roku 1966 v Bad Achene /NSR/, kde skončil na 2.mieste, na M-Sveta v Zürichu /Švajčiarsko/ obsadil 7. miesto. V rámci ČSR získal 13 majstrovských titulov a na medzinárodných pretekoch získal 27 umiestnení. Za úspešné výsledky v drezúrnych súťažiach bol v r. 1958 menovaný „Majster športu“. Zaradil sa medzi elitu jazdcov, ktorí sa stali legendou, prispeli do bohatej histórie žrebčína Topoľčianky, za to mu, aj keď už nie je  medzi nami, patrí poďakovanie.

 

 

Jubilant majster športu František Hrúzik.

 

Celý svoj aktívny – pracovný život venoval a venuje práci v žrebčíne. Narodil sa 1.V. 1927 a po ukončení základnej školy, nastúpil ako 14 ročný v roku 1941 do žrebčína. Ako mladý adept jazdeckého športu sa stal členom výcvikového strediska žrebčína, ktoré viedol “legendárny kozak” Osip Osipovič Slobodínsky. Život vo výcvikovom stredisku bol prísny – vojenský, ale i napriek tomu bol vyhradený čas na osobné štúdium. Po základnom výcviku, kedže vyhovoval hmotnosťou, začal sa venovať dostihovej prevádzke,  ktorej pôsobil v roku 1946-1957. Na dostihových dráhach ČSR absolvoval 30 rovinových dostihov, z toho 10 víťazných a 15 umiestnení. V prekážkových dostihoch cez prútené prekážky a steeplechase, ktorých absolvoval 52, získal 18 víťazstiev a 22 umiestnení. Najväčšie úspechy dosiahol s koňmi Admirál a Silná.

Od roku 1954 sa začal venovať klasickej jazde – drezúre, militari a parkúrovým súťažiam. V drezúrnych súťažiach mal 5 štartov v družstvách; z toho 1 víťazný a dvakrát tretí. Najlepšie výsledky dosiahol s koňmi Jiná a Renáta. V súťažiach všestrannej spôsobilosti – militari súťažil s koňmi Przedswit, Silná, Renáta, Furioso XIV a Omen. Z  20 štartov - z toho 15 doma, bol 3 x Majstrom ČSR, v rokoch 1959-1960 a 1968 v piatich štartoch získal II. a III. miesto. Na MS vo Švajčiarsku sa umiestnil na 14. mieste. Za dobré výsledky bol s koňom Omen nominovaný na Olympiádu 1960 v Ríme. Na druhý deň olympiády “Cross Contry 36 km, na 28 km po páde sa Omen zranil a z ďalšej súťaže bol vyradený. Za úspešné športové výsledky, najmä v militari bol v roku 1961 menovaný “Majster športu.”

V parkúrových súťažiach, kde pôsobil najdlhšiu dobu, v rokoch 1947-1985 s koňmi Kľudná, Bodák, Catalin, Libanon, Silná, Gera, Renáta, Kryštál, Kriváň a Rekord absolvoval vyše 10 štartov na úrovni L-S-ST a T, z toho 20 štartov v zahraničí. V parkúrových súťažiach dosiahol 33 víťazných štartov a 50 štartov s umiestnením.

V sedemdesiatych rokoch v šľapajách “majstrov opratí” Jána Mihóka a Jána Uhreckého začal v záprahových súťažiach štvorzáprahov lipicanov. Doma aj v zahraničí absolboval 12 súťaží, z toho 5 víťazných a 7 umiestnení.

František Hrúzik spolu s majstrom športu Dominikom Pružinským viedli v rokoch 1958-1982 /a do 1987 s Ing. Štefanom Nagyom, Ing. Jurajom Kovalčíkom, Ing. Michalom Horným, Ing. Miroslavom Galouskom, Jozefom Vargom  výcvikové strdisko, kde spájali odbornú prácu vo výcviku s odbornou prácou pri športových súťažiach. Do dôchodku odišiel v roku 1987, ale doma nezostal, začal sa ako vedúci “Hipologického múzea “ venovať jeho ďalšiemu budovaniu a údržbe, kde pracuje aj v súčasnosti. V žrebčíne už pracuje 60 rokov /1941-2001/, a teda tiež spolu so žrebčínom oslavuje svoje plodné životné jubileum.

Za Vašu prácu a úspešnú propagáciu NŽ Vám, pán Hrúzik, srdečne ďakujeme.
Národný žrebčín Topoľčianky.

Posledná úprava Streda, 11 Marec 2009
 
 
 
Aktuality:
Celofarebná fotografická publikácia - FEI WORLD DRIVING CHAMPIONSHIP FOR PAIRS 2013 TOPOLCIANKY - SLOVAKIA
Streda, 11 Júl 2018
article thumbnail


SVADBA – SVADOBNÝ KOČ NA OBJEDNÁVKU
Streda, 11 Júl 2018
article thumbnail

V cene je zahrnutá 1 hodina jazdy kočom, za každú začatú hodinu sa ú [ ... ]


Kalendár 2019
Piatok, 30 November 2018
article thumbnail

Ponúkame Vám aktuálny celofarebný visiaci kalendár na rok 2019 s [ ... ]


90-te výročie založenia NŽ Topoľčianky - VIDEO
Streda, 11 Júl 2018
article thumbnail

90-te výročie založenia NŽ Topoľčianky - VIDEO  
2011/oslava_90/video/90.r_nzt [ ... ]


Publikácie Národného žrebčína Topoľčianky, š.p.
Streda, 11 Júl 2018
article thumbnail


Celofarebná publikácia vydaná k príležitosti 90 - teho vý [ ... ]


Za lipicány po hřebčínech Evropy
Utorok, 23 Október 2018
article thumbnail


Ponúkame Vám novú celofarebnú fotografickú publikáciu, kt [ ... ]


Darčeková poukážka na jazdu dvojzáprahom
Streda, 11 Júl 2018
article thumbnail

  Teraz môžete darovať formou poukážky priateľom a známym mož [ ... ]


Nový mesačník životný štýl a kôň - jazdectvo, dostihy v predaji !!!
Piatok, 27 Júl 2018
article thumbnail


 
 
 
© 2019 Národný žrebčín Topoľčianky, š.p.