Zakladateľ:

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Home
About us
Horses for sale
Breeding
Schedule of events
History
Insemination and reproduction centre
ONLINE PLEMENNÁ KNIHA
Contact
Search:

Facebook

 

Visitors:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday30
mod_vvisit_counterYesterday1846
mod_vvisit_counterThis week30
mod_vvisit_counterLast week18712
mod_vvisit_counterThis month57841
mod_vvisit_counterLast month82816
mod_vvisit_counterAll days5738368

Online (20 minutes ago): 15
Your IP: 54.198.126.110
,
Today: Aug 19, 2018
Rezortné partnerské organizácie:

Závodisko Bratislava, š.p.

Lesy SR, š.p.

Plemenárske služby SR, š.p.

Agrokomplex – Národné výstavisko

Agroinštitút NITRA, š.p.

Partners and Sponsors JK pri NŽ Topoľčianky, š.p.:
KNOTT spol.s r.o. Mercedes-Benz Slovakia s.r.o.
Horse TV Česká centrála cestovního ruchu - CzechTourism
EU PRESS, s.r.o. Heineken
Vetis Pneuservis GAJDOŠ
SIGI TRADE s.r.o. Agencja Jeździecka Anna i Artur Bober
Solčanka Ing. Dalibor Gregor - FOTOGREGOR
ACE Design spol. s r.o. ESSA - European Stade Studs
Baroquetrade AGRO TAMI, a.s.
PERI spol. s r.o. PROLI, spol. s r.o.
Breeding and sport informations:


Stallion-show in National Stud Farm Topoľčianky
                                                                                                                                                                                               
                                                                                                                                                                                             
 

 

  Záujem chovateľskej verejnosti vzbudil určite plemenný žrebec CHARISMA. Tento špičkový produkt nemeckého holštýnskeho chovu bol s podporou a z impulzu Ministerstva pôdohospodárstva zapožičaný na dobu jedného roku pre Inseminačno-reprodukčné centrum Národného žrebčína, kde bude pôsobiť ako producent čerstvej spermy. K chovateľom sa prihovoril aj minister pôdohospodárstva Ing. Vladimír Chovan, ktorý doslova poprosil chovateľov, aby uvedeného žrebca maximálne využili v populácii koní plemena Slovenský teplokrvník za účelom zvýšenia kvality chovu koní na Slovensku. Riaditeľ Národného žrebčína Ing. Michal Horný informoval chovateľov, že pripúšťací poplatok žrebca CHARISMA je v réžii prenájmu, to znamená, že každý chovateľ kobýl plemena Slovenský teplokrvník, ktoré sú zapísane do plemennej knihy ST vo ZCHKS - družstvo, ktorý požiada o čerstvú spermu tohto žrebca, ju dostane bezplatne. Poďakoval sa ministrovi pôdohospodárstva a rezortu pôdohospodárva za podporu a uviedol: „Je to obrovská šanca pre slovenských chovateľov, dostať sa k vynikajúcej genetike, prostredníctvom špičkového žrebca“.
  
   Žrebec CHARISMA bol predvedený na ruke, v skoku vo voľnosti aj pod sedlom. Upútal svojou eleganciou, elastickým pohybom, ale aj senzačnými skokovými kvalitami. Výkonnostné skúšky žrebcov absolvoval v roku 1999 vo Warendorfe a v čiastkovom indexe za skok sa stal víťazom týchto skúšok. Charisma bol viacnásobným víťazom parkúrových pretekov až do stupňa „T“ a vyhral aj kvalifikáciu na nemecký spolkový šampionát. Kritériá mladých koní absolvoval s ideálnou známkou za skok – 9,0. Bohužiaľ ,kvôli zraneniu sa na šampionáte nemohol zúčastniť. Je polovičným bratom plemenníka Athletico, ktorý pôsobil pár rokov v Celle.
 
   Z doterajšieho pôsobenia v chove má Charisma 320 potomkov. Z nich 153 je zaregistrovaných v Nemeckej jazdeckej federácii ako športové kone a 10 sa úspešne umiestňuje v stupni „T“. Z potomstva Charismu bolo uznaných 11 chovných kobýl a piati jeho synovia ako plemenníci: Caesar, Carino Lottero, Chalkis, Charanto, Christoph Colombus. Posledný menovaný je tiež jedným z najžiadanejších žrebcov. Na výkonnostných skúškach v roku 2002 v Münster-Handorf  bol najlepším skokovým žrebcom svojho ročníka. Za svojim otcom nezaostáva ani v športe, umiestnil sa už v mnohých Grand Prix. V roku 2008 sa stal najlepším osemročným skokovým žrebcom v Nemecku a pripísal si medzi mnohými umiestneniami aj 4 víťazstvá v stupni „T“.
 
   Čerstvá sperma Charismu pre kobyly plemena Slovenský teplokrvník, zapísané v plemennej knihe ZCHKS je poskytnutá chovateľom bezplatne. Národný žrebčín si účtuje manipulačný poplatok, balné a poštovné podľa platného cenníka NŽ vrátane 19 % DPH.   
   Pre produkciu obľúbených a konštitučne tvrdých anglo-arabských koní Národný žrebčín poskytol možnosť využiť špičkového shagya-arabského plemenného žrebca DAHOMAN XI. Jeho potomstvo si zachováva jedinečný a charakteristický typ, je dostatočne mohutné, pritom ušľachtilé s veľmi dobrými skokovými schopnosťami. V chove Národného žrebčína Topoľčianky pôsobí v súčasnosti po žrebcovi Dahoman XI šesť elitných chovných kobýl. V slovenskom zemskom chove zanechal syna – plemenného žrebca Dahoman XII a v Českej republike plemenníka Dahoman IV – CZ Tamarix, víťaza Národnej výstavy Shagya – arabských koní v Pardubiciach, v roku 2008.
 
   Chovatelia budú mať možnosť využiť aj nového importovaného žrebca z Českej republiky – COMERO. Tento žrebec absolvoval test žrebcov v roku 1993 v rámci plemennej knihy ČT. Dlhodobo pôsobil v plemenitbe v Národnom žrebčíne Klarduby n/Labem, v rokoch 2007 a 2008 v žrebčíne Albertovec. V chove je zaradených 26 dcér a 4 synovia - Blacoro-K, Caprio, Comisar-K, Corregio. K jeho najlepším potomkom patria Corregio S, Cavalerie, Coronado K a Havaj I v skoku, Nicolas Kinsky, Cicero K a Pair v drezúre. Podľa vyhodnotenia výkonnosti potomkov v skokových súťažiach v roku 2007 v ČR bol Comero vyhodnotený na prvom mieste, v drezúrnych súťažiach na mieste 6. Je všestranne prevereným plemenníkom podľa výkonnosti potomkov ako v skokových, tak aj drezúrnych súťažiach. Rovnako línia jeho otca a rodina jeho matky sú vo výkonnosti svojich produktov dlhodobo preverené.
 
   Prvým rokom v plemenitbe bude pôsobiť odchovanec Národného žrebčína CASANOVA I, známy z drezúrnych kolbísk pod športovým menom Top Robin. Patrí k špičke Slovenských drezúrnych koní. Dvojnásobný „Kôň roka“ slovenského chovu, otestovaný v drezúrnom jazdení do stupňa T. Pre Národný žrebčín Topoľčianky získal množstvo majstrovských titulov v kategórii dospelých a dorastencov. Úspešne reprezentoval aj v zahraničí na medzinárodných drezúrnych pretekoch CDI. Vyniká korektným exteriérom, vynikajúcim fundamentom a bezchybnou mechanikou pohybu.   
 
   K známym plemenníkom NŽ Topoľčianky patrí aj ROBINSON I (Formát). Formát má za sebou krátku, ale zato veľmi bohatú a vynikajúcu kariéru drezúrneho koňa. Niekoľkokrát získal s topoľčianskymi jazdcami zlatú medailu na M-SR, či už medzi juniormi alebo seniormi. Veľmi úspešne reprezentoval na medzinárodnej pôde v ČR alebo Maďarsku (CDI) a zúčastnil sa Majstrovstiev Európy juniorov v drezúrnom jazdení v Lipici, kde v tvrdej a veľmi silnej konkurencii dobre obstál.
   Formát je predstaviteľom moderného typu športových koní s vynikajúcim charakterom, excelentnými chodmi, vysokou inteligenciou, učenlivosťou a bezchybným exteriérom.
  
   Predstaviteľom francúzskeho chovu (SF) je žrebec BORIS DU MELNIRE. Tento výnimočný kôň plemena Selle Francaise si svoju športovú kondíciu a výkonnosť udržoval do vysokého veku a ešte v roku 2005 aktívne súťažil s jednou z našich najznámejších jazdkýň Monikou Štangelovou. Umiestňoval sa v mnohých parkúroch stupňa „T“ a Grand Prix nielen na Slovensku ale aj v zahraničí. Svojim jazdcom zabezpečil nejednu medailu z Majstrovstiev Slovenska. V roku 2002 sa stal koňom roka v parkúre. Chovateľom bola predvedená v skoku vo voľnosti jeho dcéra Libora, ktorá sa umiestňuje tak v skokových súťažiach, ako aj v drezúrnom obdĺžniku a v roku 2009 sa stala víťazkou drezúrneho seriálu Mercedes Cup v kategórii 4-ročných koní.
 
   Pripúšťacia sezóna na Slovensku sa začala. Ponuka kvalitných a preverených plemenníkov je v Národnom žrebčíne naozaj bohatá. Zostáva len na chovateľskej verejnosti, ako využije možnosti skvalitniť svoje budúce produkty a tým posunúť kvalitu a úroveň slovenského chovu o priečku vyššie. Prajeme Vám šťastný výber.

Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!

 

AUTOR FOTO: Ing. Juraj Kovalčík
                           NŽ Topoľčianky
                           M. DUKES – Slovenský chov

 

Last Updated on Saturday, 06 February 2010 15:31
 
 
 
Language selection:
English
News:
 
 
 
© 2018 Národný žrebčín Topoľčianky, š.p.