Baroquetrade AGRO TAMI, a.s.
PERI spol. s r.o. PROLI, spol. s r.o.
Chovateľsko-športové informácie:

Národné záprahové preteky v Topoľčiankach – CAN2* H1, H2 2017
Záprahová základňa registrovaných jazdcov je na Slovensku naozaj veľmi malá. Ak sa niekto chce venovať záprahom na športovej úrovni potrebuje v prvom rade vhodné zázemie s vyhovujúcimi priestormi a samozrejme záprahové vybavenie, ktoré je finančne pomerne náročné. Každý presun na preteky vyžaduje okrem prevozu koní aj prevoz dvoch kočov – drezúrneho a maratónskeho. Napriek týmto náročným podmienkam sa na Slovensku začína formovať nová generácia záprahárov, ktorí majú seriózny záujem o pretekanie na 2* súťažiach. Tie pozostávajú s troch čiastkových disciplín – drezúra, maratón a parkúr. Každá z nich je vyhodnotená samostatne. Na záver sa jednotlivé výsledky sčítavajú a vyhodnocuje sa víťaz a umiestnení celkovej súťaže.

Na Slovensku nie je veľa jazdeckých klubov, ktoré disponujú dostatočnými priestormi na usporiadanie kompletnej súťaže. Hlavným problémom je predovšetkým maratónska trať, ktorá na úrovni 2* musí vo fáze B obsahovať minimálne 5 prekážok. Národný žrebčín Topoľčianky, ako organizátor Majstrovstiev sveta dvojzáprahov 2013, Dunajsko-alpského pohára dvojzáprahov 2016 a kvalifikácie do svetového pohára štvorzáprahov 2016,  je u nás jediné zariadenie, ktoré má vybudovanú stabilnú maratónsku trať. Organizovanie kompletných záprahových pretekov je mimoriadne náročná záležitosť. Vyžaduje si rozsiahlu administratívnu prípravu, veľký počet pomocného personálu a samozrejme náročnosť prípravy jednotlivých tratí. Zo zámerom podporiť rozvoj záprahového športu na Slovensku Národný žrebčín zorganizoval národné preteky na úrovni 2* pre jedno a dvojzáprahy aj napriek nízkemu počtu pretekárov. Hlavným cieľom bolo umožniť začínajúcim jazdcom štartovať na kompletných pretekoch a dať im možnosť získavať potrebné skúsenosti, predovšetkým v maratóne ale i v drezúre.

Rozhodcovskému zboru velil Peter Juhász, ktorý bol zároveň aj technickým delegátom, ostatnými členmi boli Prof.RNDr.Jozef Halgoš,DrSc. a Ing. Juraj Kovalčík. Ako stevard prijal pozvanie Ing. Kamil Šulko a staviteľom tratí nemohol byť nikto iný ako skúsený staviteľ, tréner a zároveň bývalý reprezentant Pavol Gašpar z Národného žrebčína. Výsledkový servis zabezpečoval Jaroslav Kosař z Čiech. Pretek bol otvorený v sobotu 26.8.2017 o 08:00 hod veterinárnou kontrolou. Všetky kone prešli pozorným okom MVDr.Dušana Solára a rozhodcovského zboru, boli skontrolované pasy, identita koní a samozrejme ich celková zdravotná spôsobilosť pretekať.

O 10:00 hod bol povolený štart prvému jazdcovi v technicky náročnej drezúre. Záprahová drezúra sa jazdí podobne ako sedlová v drezúrnom obdĺžniku, ten záprahový má však rozmery 100x40 m. Okrem predvedenia predpísaných cvikov sa hodnotí aj celková prezentácia, úprava koča, jazdca, spolujazdca a koní. V kategórii jednozáprahov zvíťazil domáci jazdec Ján Bíro s koňom Favory XII-10. Na druhom mieste sa umiestnila Marcela Viochnová s koňom Catalin IX-16/Saigon z TJ Žrebčín Motešice a tretie miesto obsadil jej oddielový kolega MVDr. Ivan Babík a Nónius XVI-6/Pankrác. V kategórii dvojzáprahov bojovali iba jazdci z Národného žrebčína so štyrmi párami. Zvíťazil Miroslav Matúška s koňmi Favory XII-6 a Neapolitano XI-45, druhú priečku získal Jozef Mašír so svojimi zverencami Maestoso X-39 a Maestoso X-41 a tretie miesto patrilo opäť Miroslavovi Matúškovi s jeho druhou párou Maestoso XV-8 a Agáva.
.
V popoludňajších hodinách, po prestavbe hlavnej arény a po príprave prekážkovej trate bola povolená obhliadka parkúru. Záprahový parkúr pozostáva z niekoľkých bránok z kužeľov. Na každom kuželi je zhoditeľná loptička, za jej zhodenie sa pripočítavajú trestné body. Jazdec musí prejsť celú trať v čo najkratšom čase a bez zhodenia loptičky. Medzi jednozáprahmi sa najviac darilo Marekovi Rurovi s koňom Catalin XIII-7/Simon z JZK Equs Poprad, na druhom mieste skončila Marcela Viochnová a Catalin IX-16/Saigon z TJ Žrebčín Motešice a tretie miesto vybojoval Ľudovít Kurkin a jeho kôň Puškin z JZK Equs Poprad. V dvojzáprahoch boli výsledky podobné ako v drezúre. Zvíťazil Miroslav Matúška s koňmi Favory XII-6 a Neapolitano XI-45, druhú priečku získal Jozef Mašír so svojimi zverencami Maestoso XIV a Neapolitano XII-22 a tretie miesto patrilo opäť Miroslavovi Matúškovi s jeho druhou párou Maestoso XV-8 a Agáva.

Nedeľa sa niesla v znamení maratónu. Pre mnohých účastníkov to bol premiérový štart. Záprahový maratón pozostáva z troch fáz. Prvá je fáza A, ktorá slúži na zohriatie koňa a predprípravu pred fázou B. Medzi nimi je tzv. transfer, ktorí slúži ako prechod medzi A a B. Fáza B pozostávala s piatich prekážok vrátane vody. Každá prekážka má vzhľad akéhosi labyrintu, v ktorom staviteľ označí povinné prejazdy. Tie musí pretekár absolvovať so svojím záprahom v správnom poradí, v čo najkratšom čase a podľa možnosti bez trestných bodov. Maratón je najnáročnejšia časť záprahových pretekov, vyžaduje si fyzickú ale aj psychickú odolnosť koní, dobrú kondíciu a samozrejme obratnosť a maximálnu súhru celého tímu. V kategórii jednozáprahov prvenstvo vybojovala Marcela Viochnová a Catalin IX-16/Saigon z TJ Žrebčín Motešice. Druhé miesto získal Marek Rura s koňom Catalin XIII-7/Simon z JZK Equs Poprad a tretia priečka patrila domácemu Jánovi Bírovi s koňom Favory XII-10. V dvojzáprahoch sa nekonalo žiadne prekvapenie, zvíťazil Miroslav Matúška s koňmi Favory XII-6 a Neapolitano XI-45, druhú priečku získal Jozef Mašír so svojimi zverencami Maestoso X-39 a Maestoso X-41 a tretie miesto patrilo opäť Miroslavovi Matúškovi s jeho druhou párou Maestoso XV-8 a Agáva.

V celkovom hodnotení, po sčítaní všetkých výsledkov, v kategórii jednozáprahov zvíťazila Marcela Viochnová a Catalin IX-16/Saigon z TJ Žrebčín Motešice. Druhé miesto získal Marek Rura s koňom Catalin XIII-7/Simon z JZK Equs Poprad a tretia priečka patrila domácemu Jánovi Bírovi s koňom Favory XII-10. V dvojzáprahoch sa poradie mierne zmenilo, prvú aj druhú priečku obsadil Miroslav Matúška a tretie miesto patrilo Jozefovi Mašírovi, obaja z JK pri NŽ Topoľčianky.

Všetkým víťazom a umiestneným srdečne blahoželáme a prajeme veľa ďalších úspechov.