Zakladateľ:

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Domov
O nás
Info o GDPR
Články
Predaj koní
Chov koní
Kalendár podujatí
Služby - cenník
Poľnovýroba
História
Štatúty PK
Inseminačno-reprodukčné centrum
Úrad plemennej knihy Lipican, Hucul, Shagya arab, Arabský plnokrvník
ONLINE PLEMENNÁ KNIHA
Zemský chov
Zverejnenie zmlúv verejného obstarávania
Nástenka
Kontakt
Vyhľadávanie:

Facebook

Počet prístupov:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes1168
mod_vvisit_counterVčera1999
mod_vvisit_counterTento týždeň3167
mod_vvisit_counterMinulý týždeň7880
mod_vvisit_counterTento mesiac30347
mod_vvisit_counterMinulý mesiac63218
mod_vvisit_counterCelkovo6300410

On-line (posled. 20 minút): 37
Vaša IP: 3.88.156.58
,
Dnes je: 21. 05. 2019
Rezortné partnerské organizácie:

Závodisko Bratislava, š.p.

Lesy SR, š.p.

Plemenárske služby SR, š.p.

Agrokomplex – Národné výstavisko

Agroinštitút NITRA, š.p.

Partneri a sponzori JK pri NŽ Topoľčianky, š.p.:
KNOTT spol.s r.o. GRAND MAGAZINE
Mercedes-Benz Slovakia s.r.o. Horse TV
Česká centrála cestovního ruchu - CzechTourism EU PRESS, s.r.o.
Heineken Vetis
TONAK a.s. Pneuservis GAJDOŠ
SIGI TRADE s.r.o. Agencja Jeździecka Anna i Artur Bober
Solčanka Ing. Dalibor Gregor - FOTOGREGOR
ACE Design spol. s r.o. ESSA - European Stade Studs
Baroquetrade AGRO TAMI, a.s.
PERI spol. s r.o. PROLI, spol. s r.o.
Chovateľsko-športové informácie:


NÁRODNÝ ŽREBČÍN TOPOĽČIANKY – NEODMYSLITEĽNÁ SÚČASŤ SVETOVEJ HISTÓRIE CHOVU SHAGYA-ARABA A ARABSKÉHO PLNOKRVNÍKA

NÁRODNÝ ŽREBČÍN TOPOĽČIANKY – NEODMYSLITEĽNÁ SÚČASŤ SVETOVEJ HISTÓRIE CHOVU SHAGYA-ARABA A ARABSKÉHO PLNOKRVNÍKA   Najtypickejším a najčistejším predstaviteľom koní východného typu je arabský kôň, ktorý patrí medzi najušľachtilejšie a najkrajšie plemená koní na svete.
   V Európe sa stal známym hlavne  v dobách stredoveku, kedy sa bojovníci križiackych vojen v Oriente stretli s arabskými koňmi, ktoré nakúpené alebo ukoristené priviezli domov a zušľachťovali nimi vlastné – domáce plemená koní.

    História orientálnych  koní na našom území je veľmi úzko spätá s veľmi dobre organizovaným chovom v Uhorsku. Tatárske kone orientálneho pôvodu sa dostali do Uhorska už v 5. storočí pri nájazdoch Avarov a Húnov. V 16. storočí,  po prehratej bitke pri Moháči v r. 1526 obsadili Turci veľkú časť dobytej krajiny a priviedli so sebou množstvo orientálnych koní. Tieto sa počas obdobia dlhej nadvlády rozšírili a boli doplnené originálnymi arabmi. V uvedenom časovom období vznikalo v Uhorsku veľa súkromných žrebčínov, zaoberajúcich sa chovom arabského koňa na podklade importu z Arábie na začiatku 17. storočia.

    Po porážke Turkov sa skončil prísun arabských koní a začali sa dovážať kone zo Španielska. V 17. storočí sa opäť obnovila možnosť získavať kone z Orientu. Využili ju v tom čase založené žrebčíny Mezöhegyes (1784) a Bábolna (1790). Bábolna bola od roku 1816 zameraná výhradne na chov arabského koňa. V 19. storočí bolo v Maďarsku viac ako 2 milióny koní. Základ bábolnanského chovu tvorili nakúpené, alebo ukoristené kone v priebehu vojen. Od tej doby boli kobyly pripúšťané iba orientálnymi žrebcami ako Siglavy, Gidran a Ebchan. O 10 rokov neskôr boli zakúpené žrebce Anaze, Nedji Baba, Durzy, Siglavy VI, Massour, El Bedavi I a El Bedavi II.  Žrebčín Bábolna sa stal hlavným dodávateľom arabských koní pre zemský chov.

    V roku 1836 dopravili do žrebčína z Damašku a Aleppy 9 žrebcov: Arial, Anis, Dahaby, Abnelbar, Farhan, Kader, Nader, Tcheleby a samozrejme Shagya. Žrebca Shagya (narodený v r. 1830) importoval do Bábolny barón Eduard von Herbert, ktorého získal od beduínskeho kmeňa Bani Saher v Sýrii. Stal sa najrozšírenejším a najvýznamnejším kmeňom v Európe. Jeho meno nesie aj súčasná organizácia arabských čistokrvných koní „Internacionale Shagya – Araber Gesellschaft“. Dovozy žrebcov a kobýl z Orientu do Bábolny pokračovali aj naďalej. Dochádzalo k obohateniu kmeňov a rodín. Výmenu plemenného materiálu robila Bábolna aj so žrebčínom Radovec. Radovec (1774) hospodáril na výmere 9500 ha a choval v roku 1913 spolu 1683 koní, z toho arabské stádo malo 565 koní (4 kmeňové žrebce, 160 plemenných kobýl). Arabské stádo pozostávalo len z kmeňov Shagya, Dahoman a Gidran.

    V roku 1918 pôsobilo v zemskom chove v bývalom Rakúsko-Uhorsku 394 arabských žrebcov, z toho 27 arabských plnokrvných a 284 arabských čistokrvných žrebcov. Z uvedeného počtu na Slovensku pôsobilo len 38 žrebcov.

    Až do roku 1919 prichádzali arabské žrebce zo žrebčína Bábolna a súkromných chovov. Od  polovice 19. storočia sa vplyvom rozšírenia anglickej krvi a krvi žrebcov Nonius začal znižovať počet arabských žrebcov. V oblasti žrebčinca Nitra pôsobilo najviac arabských žrebcov v r. 1899: 42; najmenej 18 v roku 1916. V oblasti žrebčinca Prešov to bol najvyšší počet (30) v r. 1909 a najnižší (16) v r. 1918.

    Po skončení I. svetovej vojny sa z pôvodného stavu žrebcov podarilo zachrániť iba 5 arabských. Potrebný stav žrebcov bol doplnený z českých žrebčínov, z likvidačnej podstaty rakúskych žrebčínov a arabskými žrebcami radoveckého pôvodu. V období rokov 1918 -1923 pôsobilo na území Slovenska v priemere 350 žrebcov, z toho arabských 58.  V oblasti žrebčinca Šamorín v roku 1923 pôsobili iba 4 arabské žrebce.

    Zdroje arabských žrebcov bolo potrebné doplniť. Slovensko však nemalo žiaden žrebčín, preto snahy chovateľov a štátnej správy vyústili v roku 1921 do založenia prvého Štátneho žrebčína v Topoľčiankach, kde sa arabský kôň chová už od začiatku.

    Základ chovu araba v Topoľčiankach tvorili arabské kobyly zo žrebčínov Radovec (21), kobyly bábolnanského  pôvodu odkúpené zo zemského chovu (4), arabky z Píberu (2), ktoré pochádzali z radoveckého stáda a kobyly zo súkromného žrebčína Dolná Arma (2). V materskom stáde arabského koňa boli zastúpené línie Amurath, Hermit, Gazal, Koheilan, Marzouk a hlavne Shagya. Nebezpečenstvu úzkej príbuzenskej plemenitby najmä u dominantného kmeňa Shagya, sa čelilo importom z iných arabských kmeňov. Na tento účel boli využité radovecké žrebce kmeňa Dahoman (1917) a Amurath Shagya (1916), Aghil Aga (1926) a Jaszmak ox (1928), importované z Poľska a žrebce  44 Shagya VII, Gazal (1940), Koheilan (1936) a Siglavy (1941), dovezené z Bábolny. Najrozšírenejšou vetvou chovu arabských koní sa stal kmeň Shagya.

    Plemeno Shagya-arab sa ešte v 70. rokoch nazývalo orientálny kôň, alebo arabský polokrvník. Založením prvej plemennej knihy z roku 1969 na základe previerky komisie WAHO (World Arabian Horse Organization) v roku 1969 je uvádzaný už správny názov plemena „arabský čistokrvný kôň“ (Horný a kol., 2004).

    Až v roku 1978 bolo plemeno SHAGYA-ARAB uznané ako samostatné, špeciálne plemeno arabských koní na konferencií WAHO v Hamburgu. Ako dôkaz bolo predložených 200 rodokmeňov čistokrvnosti Shagya-arabov. Plemeno je pomenované po žrebcovi Shagya, ktorý bol v roku 1836 zakúpený v Sýrii.

    Zakladeteľ - Shagya (1830) pôsobil v Bábolne od roku 1842. Krv tohto žrebca tam bola udržovaná prostredníctvom synov. Zvlášť vynikol Shagya IV z matky 94 Siglavy I (1841), ktorý sa stal otcom mezöhegyešského plemenného žrebca Shagya X (1855). Jeho traja synovia (Shagya IV, Shagya VII a Shagya VIII) boli vrátení späť do Bábolny, kde sa najviac uplatnil Shagya VIII (1869) a na ňom bol založený celý bábolnanský chov a vetva Shagya- arabov. Z tejto vetvy sa výstavby kmeňa Shagya  v žrebčíne Topoľčianky zúčastnili žrebce: 44 Shagya VII (1930), 93 Shagya XVII (1941), 58 Shagya X (1941), 128 Shagya XXI (1950), 165 Shagya XXII (1956), 200 Shagya XXIII (1982) a v súčasnosti pôsobia v NŽ Topoľčianky, š.p. Shagya XXIV (1984) a jeho syn Shagya XXV (1991), ktorý získal II.  miesto na Medzinárodnom šampionáte arabských koní v roku 1990 v maďarskom Kaposvári.

   Ďalší dvaja synovia žrebca Shagya X – Shagya I (1887) a Shagya II (1863) boli preložení do Radovca, kde zásluhou žrebca Shagya II (1863) bola založená nová vetva Shagya-arabov a bol položený základ radoveckého chovu.

   Z predstaviteľov tejto radoveckej  vetvy po Shagya II pôsobil na pôde NŽ Topoľčianky, š.p. ako posledný plemenník Shagya XX (1954) z matky 664 Shagya X-3. Pripúšťal do roku 1965 a bol v tom istom roku preradený do ŠPÚ Šamorín. Zanechal po sebe 23 potomkov. Do chovu boli po ňom zaradené 2 plemenné kobyly 111 Shagya XX-13 a 135 Shagya XX-20. Väčšina žrebčekov však bola exportovaná do zahraničia a tak nezanechal pokračovateľa tejto vzácnej radoveckej vetvy.

   Významným faktom je, že takmer po 40 rokoch bola znova obnovená vetva radoveckých Shagya-arabov práve prostredníctvom pravnuka Shagya XX žrebca Sereth, ktorý bol zapožičaný do zmluvnej držby od rakúskych chovateľov. Aj keď zakladateľom bol beluš (Shagya XX), jeho syn, vnuk a pravnuk sú hnedáky. Práve v poslednom období v chove shagya-arabských koní hnedá farba začína byť veľmi atraktívnou a vyhľadávanou. Sereth dostal v hierarchii žrebcov kmeňové označenie Shagya XXIX. Shagya XXIX pôsobil v žrebčíne do roku 2007 a zanechal po sebe potomkov. V chove sa uplatnili po ňom dve plemenné kobyly a syn Shagya XXXII, ktorý pôsobí v plemenitbe od roku 2010 dodnes a je pokračovateľom radoveckej vetvy arabov.

   Z vetvy po Shagya I (1887) pôsobil v žrebčíne bábolnanský plemenník 100 Shagya XVIII (1949), ktorý však nezanechal priameho pokračovateľa, ale línia bola spätne obnovená zaradením importovaného maďarského žrebca 10 Shagya XXVII „Bónusz“, ktorý bol neskôr odpredaný do Českej republiky.

   Líniové a kmeňové zastúpenie pepinierov je prísne sledované. Momentálne v žrebčíne pôsobí 7 shagya-arabských žrebcov - 5 kmeňov (Shagya, Dahoman, Siglavy Bagdady, Koheilan, Gazal) zo 7 línií.

   Ku vzácnym patrí aj kmeň Dahoman, založený originálnym arabským žrebcom Dahoman (hnedák, narodený v roku 1846 v Sýrii). Do Uhorska bol importovaný v roku 1852. Pôsobil v žrebčíne Bábolna. V Topoľčiankach pôsobí od roku 1928 a jeho príslušníci patria k radoveckej vetve Dahomanov. Potomstvo si zachováva jedinečný a charakteristický typ, je dostatočne mohutné, pritom ušľachtilé s veľmi dobrými skokovými schopnosťami.

   Z kmeňa Dahoman pôsobil v žrebčíne od roku 1999 do roku 2012 plemenný žrebec Dahoman XI.

   DAHOMAN XI bol na území Slovenska jediný plemenný žrebec uvedeného kmeňa. Žrebec bol  súmerný a ušľachtilý - v type otca. Otec žrebca Dahoman X bol importovaný z poľského žrebčína Janow Podlaski pre zachovanie  kmeňa na Slovensku, ktorý tu bol kedysi veľmi rozšírený a medzi chovateľmi obľúbený a populárny. Žrebec Dahoman X zanechal v chove NŽ Topoľčianky 4 elitné chovné kobyly. Matka žrebca 523 Shagya XXIII-10 bola do chovu zaradená na základe skúšok výkonnosti, ktoré absolvovala v triede ELITA. Žrebec bol predvedený v rámci chovateľskej ukážky, ktorá sa konala pri príležitosti Generálnej schôdze ISG (Internationale Shagya- Araber Gesellschaft) 4. - 5. mája 2002 v Topoľčiankach a zožal obdiv širokej chovateľskej  a odbornej verejnosti.

    V súčasnosti pôsobí v chove jeho syn Dahoman XIII, ušľachtilý hnedák, narodený v roku 2007.

    Kmeň Koheilan bol založený originálnym arabským žrebcom Koheilan Adjuze, narodeným v roku 1876. Zástupcom tohto kmeňa v žrebčíne je Koheilan VI. Pôvod žrebca Koheilan VI nadväzuje na žrebca Koheilan, narodeného v roku 1942 v Janowe Podlaskom (Poľsko). Príslušníci tohto kmeňa sú v Topoľčiankach stredne mohutní, typickí, výkonní a korektní, s veľmi dobrou mechanikou pohybu. Koheilan VI dosiahol mnoho medzinárodných úspechov a ocenení: víťaz Európskeho šampionátu Shagya-arab v Salzburgu  - 1993, II. miesto na medzinárodnom šampionáte arabských koní Kaposvár, III. miesto v kategórii žrebcov na medzinárodnom šampionáte arabských koní v Bábolne, II. miesto v kategórii žrebcov na Medzinárodnom šampionáte arabských koní v Neustadt Doose.

    Otec - Koheilan IV, ktorý sa stal otcom 9 elitných chovných kobýl v NŽ Topoľčianky, š.p. a zaradil 2  plemenných žrebcov Koheilan VIII a Koheilan VI (oba v triede SUPER ELITA). Matka žrebca Koheilan VI - kobyla 211 Siglavy Bagdady -24, pochádza zo známej a uznávanej rodiny shagya-arabských koní 592 Gratióza, založenej v maďarskom žrebčíne Mezöhegyes v roku 1803. Do chovu kobyla zaradila pokračovateľku rodiny a žrebca Koheilan VI. Sám žrebec bol producentom veľmi chodivých koní s vynikajúcou mechanikou pohybu. Potomstvo vynikalo okrem chodov požadovanou mohutnosťou a dobrým charakterom. Žrebec pôsobil ako plemenník v stáde športových koní v žrebčíne Motešice v roku 1993, kde sa stal producentom športových koní na parkúr a drezúru. Bohužial pokračovateľa v chove nezanechal, sám sa presadil ako otec matiek. V súčasnosti z uvedeného kmeňa pôsobí v žrebčíne obojstranný Koheilan - čierny hnedák Koheilan XIV (po Koheilan IX z matky Korina po Koheilan VII).

Materské stádo shagya-arabských kobýl

Náročnými kritériami z hľadiska exteriéru, líniovej a rodinnej príslušnosti podlieha aj 40 kusové materské stádo čistokrvných arabských kobýl. Momentálne je v stáde zastúpených 10 rodín: Milordka Slavata (založená v roku 1810), 592 Gratióza (založená v roku 1803), Kadisza Mloda (založená v roku 1902), 542 Magyar (založená v roku 1790), 97 Mezöhegyes (založená v roku 1800, radovecká rodina č. 3), 8 Radautz (založená v roku 1806), 155 Barbaríno IX (založená v roku 18223), 74 Tifle (založená v roku 1810),  Gylfe a 40 Lady Sarah xx (založená v roku 1850). Pôvod zakladateliek rodín siaha ku kobylám bývalých rakúsko-uhorských a poľských žrebčínov. V stáde matiek sú zastúpené línie: Shagya, Gazal, Koheilan, Tobrok, Kasr El Nil, Hamadan, Siglavy Bagdady, Kuhailan Urkub, Dahoman a Kemír. Mnohé z nich žrebčín a Slovensko úspešne reprezentovali na medzinárodných chovateľských výstavách.

ARABSKÝ PLNOKRVNÍK NA SLOVENSKU

    Národný žrebčín „Topoľčianky“, š.p. bol 10.12.1997 poverený Ministerstvom pôdohospodárstva SR podľa ustanovenia § 4 zákona SNR č. 110/1972 Zb. v znení zákona SNR č. 256/1991 Zb. „O plemenitbe hospodárskych zvierat“  vedením plemennej knihy arabského čistokrvného koňa pod číslom oprávnenia 48/1997. Vlastnú plemennú knihu vedie žrebčín od roku 1984. Prvý zväzok plemennej knihy arabského plnokrvníka vydal žrebčín v roku 1996 a zostavil ju hipologický odborník prof. Ing. Vladimír Hučko, CSc.

    Národný žrebčín, ako garant uvedeného plemena na Slovensku a jeho zástupca voči zahraničiu, plní všetky funkcie, ktoré mu vyplývajú z jeho postavenia,  a to v rámci Slovenskej republiky, ako aj voči zahraničiu, prostredníctvom jeho členstva v medzinárodnej organizácii WAHO. Registruje kone arabského plnokrvníka a zastupuje v tejto organizácii aj slovenských súkromných chovateľov, za ktorých platí každoročne členský poplatok, ktorý je stanovený WAHO na základe počtu narodených a riadne zaregistrovaných arabských plnokrvných žriebät, narodených na Slovensku.

    V rámci kooperácie s medzinárodnými členskými krajinami a pravidlami WAHO vydáva exportné certifikáty a registruje všetky riadne nahlásené importované kone arabského plnokrvníka dovezené do Slovenskej republiky. V súlade Vykonávacieho nariadenia Komisie (EÚ) 2015/262,  Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/1012 a v súčinnosti s Vyhláškou MPRV SR o identifikácii a registrácii koňovitých zvierat identifikuje, registruje kone a vydáva pasy a potvrdenia o pôvode pre všetky arabské plnokrvné kone, narodené na Slovensku. Zároveň vedie Národný žrebčín databázu arabských plnokrvných koní, ktorá je široko dostupná chovateľom a zverejnená online na oficiálnom webe Národného žrebčína „Topoľčianky“, š.p. www.nztopolcianky.sk

HISTÓRIA CHOVU ARABSKÉHO PLNOKRVNÍKA V TOPOĽČIANKACH

    História chovu arabského plnokrvníka na Slovensku sa začala neoficiálne písať od sedemdesiatych rokov minulého storočia. V roku 1973 importoval topoľčiansky žrebčín z Egyptskej arabskej republiky originálne arabské plnokrvníky za vyše 3,5 milióna devízových korún. Cieľom importov bolo ďalšie skvalitnenie shagya-arabského, ako aj arabského plnokrvného chovu. Importované boli štyri žrebce a 6 plemenných kobýl.

    Keďže sa jednalo o egyptské importy v type pôvodných berberských koní, ich exteriérové vlastnosti sa prejavili aj na potomstve, ktoré nebolo konkurencieschopné nastúpenému módnemu trendu produkcie arabských plnokrvníkov len pre výstavne účely (labutia šija, výrazne prehnutá hlava – enormne šťučia, zúžená nosová časť, ktorá zapríčiňovala sťažené dýchanie a znížený výkon).

    Napriek tomu, že kone importované do žrebčína, pochádzali z egyptskej oblasti s tvrdšími životnými podmienkami, tieto sa pretavili do obrovskej životaschopnosti, odolnosti s dobrými reprodukčnými vlastnosťami potomstva s vysokou dlhovekosťou.

    Žrebce sa uplatnili predovšetkým v cielenej krvnej výstavbe topoľčianskeho shagya-arabského stáda, ktoré bolo v podstate postavené na radoveckom chove s obmedzeným podielom arabskej plnokrvnej krvi. Cieľom šľachtenia bolo zabudovať potrebný podiel arabského plnokrvníka do životaschopného potomstva s dobrými konštitučnými vlastnosťami. To sa aj podarilo. Žrebec TOBROK (Anter – Tanta, 1966) zanechal v žrebčíne 140 potomkov. V chove pôsobilo po ňom niekoľko žrebcov a plemenné chovné shagya-arabské kobyly, ktoré sa stali elitou chovného jadra. Jeho syn HAMADAN (Tobrok – Felfela, 1980) sa stal otcom vynikajúcich plemenných kobýl ocenených na medzinárodných šampionátoch, ale aj otcom plemenného žrebca UNIKÁT (Hamadan – El Hamza, 1989),  ktorý pôsobil v chove žrebčína.

    Rovnako sa uplatnili aj ostatné importované žrebce ako WATANI (Sharhasi – Bedour, 1968), KASR EL NIL (Tuhotmos – Bint El Nil, 1971) a HOSAM (Wadi – Wasila, 1973). Importované kobyly sa aktívne zúčastnili požadovanej krvnej prestavby shagya-arabského stáda. Dodnes ich potomstvo figuruje v pôvodoch shagya-arabských koní narodených v Topoľčiankach.

    Testácia arabského plnokrvníka v dostihovej prevádzke sa neosvedčila. Naopak,  dodnes sú najvyhľadávanejšími shagya-arabskými koňmi pre vytrvalostné jazdenie tie, v ktorých pôvodoch sa vyskytujú práve hore uvedené žrebce, ktoré dodávajú potomstvu silu, odolnosť a vytrvalosť.

    Cieľom Národného žrebčína je zachovať aj po desaťročia preverené línie importovaných arabských plnokrvných žrebcov a opäť zabudovať ich otestované gény do populácie shagya-arabských koní. K tomuto účelu boli využité inseminačné dávky žrebcov Tobrok a Kasr El Nil. V minulom roku bol do plemenitby zaradený syn žrebca Kasr El Nil SINAI a v tomto roku budú skúšky výkonnosti absolvovať dvaja synovia legendárneho žrebca Tobrok, a to SULEIMAN (lukratívnej farby vraník, z matky Silvia, nar. 2014) a žrebec UZAAR (z matky Unia, nar. 2014). Všetky žrebce pochádzajú z cenenej línie originálnych egyptských koní založenej žrebcom Gamil El Kebir, narodeným v roku 1870.

CHOV ARABSKÉHO PLNOKRVNÍKA NA SLOVENSKU

    Tradíciu chovu založil žrebčín Topoľčianky. Neskôr sa produkty jeho chovu rozšírili aj do zemského chovu, v ktorom práve z materiálu odchovaného v Topoľčiankach  bol tento chov vystavaný. Nárast záujmu chovateľov o toto plemeno je možné sledovať v posledných desaťročiach. Preukazateľne stúpol počet importovaných arabských plnokrvných koní, ako aj počet plemenných žrebcov, ktoré začínajú prevažovať nad shagya - arabskými plemenníkmi v zemskom chove. V roku 2014 pôsobilo v plemenitbe 9 arabských plnokrvných žrebcov, v roku 2016 to bolo už 16 plemenných žrebcov. Tohto roku bol výber potvrdený až 22 plemenným žrebcom.

    Kone na Slovensko boli od roku 2005 importované až zo 16-tich krajín sveta (Graf 1, 2). Napriek tomu export našich koní do zahraničia predstavuje mizivé percento. V rokoch 2011 až 2016 sa exportovalo zo Slovenska len 40 arabských plnokrvných koní a to do 6-tich krajín sveta.

Graf 1:
Počty importovaných arabských plnokrvných koní v jednotlivých rokoch

 Počty importovaných arabských plnokrvných koní v jednotlivých rokoch

Graf 2:
Počty importovaných arabských plnokrvných koní z jednotlivých krajín sveta v rokoch 2005-2016
Počty importovaných arabských plnokrvných koní z jednotlivých krajín sveta v rokoch 2005-2016

    Zvýšenie stavov arabských plnokrvných koní spôsobil určite aj rozvoj vytrvalostného jazdenia, ktoré je v poslednom období jedným z najprogresívnejšie sa vyvýjajúcim odvetvím jazdeckého športu.
    Momentálne je registrovaných na Slovensku, podľa údajov plemenárskej dokumentácie Národného žrebčína, 159 chovateľov arabských plnokrvných koní. Chov je upriamený na produkciu koní pre šport a rekreačné jazdenie, a len 10 % chovateľov sa venuje produkcii koní pre výstavné účely. Ročne sa na Slovensku v zemskom chove zaregistruje približne 20 narodených žriebät (Graf 3).

Graf 3:
Počet zaregistrovaných žriebät narodených podľa ročníkov v zemskom chove
Počet zaregistrovaných žriebät narodených podľa ročníkov v zemskom chove

    Národný žrebčín úzko spolupracuje s uznanými chovateľskými organizáciami a európskymi centrami chovu arabských koní. Od roku 1978 je členom WAHO (World Arabian Horse Organization), ktorá bola založená v Seville v r. 1972. Plemeno koní Shagya- arab zastrešuje medzinárodná organizáciou I.S.G. (Internationale Shagya-Araber Gesellschaft), ktorej je Národný žrebčín členom od roku 1994.
    Shagya-arab z NŽ Topoľčianky, š.p. sa stal zakladateľom chovu v Českej republike, ale na podklade topoľčianskej krvi bol vybudovaný aj zemský chov koní na Slovensku. V súčasnosti je registrovaných v zemskom chove 686 shagya-arabských plemenných kobýl a 13 plemenných žrebcov, čo predstavuje jednu z najpočetnejších skupín génových rezerv koní Slovenskej republiky.

Posledná úprava Utorok, 13 Február 2018
 
 
 
Výber jazyka:
Slovenčina
Aktuality:
Kalendár 2019
Piatok, 30 November 2018
article thumbnail

Ponúkame Vám aktuálny celofarebný visiaci kalendár na rok 2019 s [ ... ]


Za lipicány po hřebčínech Evropy
Utorok, 23 Október 2018
article thumbnail


Ponúkame Vám novú celofarebnú fotografickú publikáciu, kt [ ... ]


Darčeková poukážka na jazdu dvojzáprahom
Streda, 11 Júl 2018
article thumbnail

  Teraz môžete darovať formou poukážky priateľom a známym mož [ ... ]


Publikácie Národného žrebčína Topoľčianky, š.p.
Streda, 11 Júl 2018
article thumbnail


Celofarebná publikácia vydaná k príležitosti 90 - teho vý [ ... ]


90-te výročie založenia NŽ Topoľčianky - VIDEO
Streda, 11 Júl 2018
article thumbnail

90-te výročie založenia NŽ Topoľčianky - VIDEO  
2011/oslava_90/video/90.r_nzt [ ... ]


SVADBA – SVADOBNÝ KOČ NA OBJEDNÁVKU
Streda, 11 Júl 2018
article thumbnail

V cene je zahrnutá 1 hodina jazdy kočom, za každú začatú hodinu sa ú [ ... ]


Celofarebná fotografická publikácia - FEI WORLD DRIVING CHAMPIONSHIP FOR PAIRS 2013 TOPOLCIANKY - SLOVAKIA
Streda, 11 Júl 2018
article thumbnail


Nový mesačník životný štýl a kôň - jazdectvo, dostihy v predaji !!!
Piatok, 27 Júl 2018
article thumbnail


 
 
 
© 2019 Národný žrebčín Topoľčianky, š.p.