Baroquetrade AGRO TAMI, a.s.
PERI spol. s r.o. PROLI, spol. s r.o.
Chovateľsko-športové informácie:

Majstrovstvá Slovenskej republiky v drezúre 2018 - 13.-15.07.2018

Drezúrne preteky - 13.-15.07.2018V dňoch od 13. do 15. júla 2018 sa v Národnom žrebčíne Topoľčianky konali najvýznamnejšie drezúrne preteky roka – otvorené Majstrovstvá Slovenskej republiky v drezúrnom jazdení. Sily si prišlo zmerať 63 jazdcov s 81 koňmi z piatich krajín Európy (HUN, CZE, GER, CRO, SVK). Počas trojdňového zápolenia mohli diváci sledovať viac ako tristotridsať štartov na rôznych úrovniach, od stupňa Z až po TT, vrátane úloh pre mladé kone.

Výborné technické podmienky,  komorná atmosféra pretekov a dobrá organizácia sem aj tento rok prilákala okrem mnohých Slovákov aj jazdcov a kone z maďarského štátneho žrebčína Szilvásvárad, z úspešného jazdeckého klubu Xenophon, ktorý vedie vynikajúci tréner a jazdec Gyula Dallos, a tiež jazdcov z chorvátskeho žrebčína Djakovo. Len z domáceho Jazdeckého klubu pri Národnom žrebčíne štartovalo 15 koní so siedmimi jazdcami na všetkých úrovniach. Rozhodcovský zbor bol zložený z významných osobností. Hlavným rozhodcom bol medzinárodný slovenský rozhodca Doc. RNDr. Ilja Vietor, PhD, ďalej Peter Juhász, z Čiech prišla skúsená rozhodkyňa Iva Schützová, z Maďarska opakovane prijali pozvanie medzinárodný rozhodca Péter Hansághy, Zoltán Prutkay a Miklós Berényi.

Piatok 13.7.2018
Príjemné letné počasie sprevádzalo športové zápolenie jazdeckých dvojíc počas celého podujatia. V piatok prebehlo sedem súťaží od úrovne Z po ST. Oproti minulým rokom neboli všetky súťaže otváracie, jazdili sa prvé kolá majstrovských súťaží v kategórií starších juniorov, mladých jazdcov a seniorov. V rámci Lipican Cupu sa zbierali body na úrovniach Z, L, S a T počas celého podujatia.

Prvou súťažou bola na úrovni „Z“ FEI úloha Deti úvodná A, kde v otvorenej súťaži zvíťazila Veronika Marthaler s koňom Aschenputtel z JK Rozálka Pezinok. Zvlášť boli vyhodnotené deti kde najlepšou bola Zoja Ledecká a Bunteeichen Nivaro z JK Balunky Bratislava. V rámci Lipican Cupu na tejto úrovni sa najviac darilo maďarskému reprezentantovi Tamásovi Bálintovi a jeho talentovanému žrebcovi Conversano XXVIII-2 Konyak JK Xenophon Lovas Klub. V druhej súťaži FEI Deti družstvá na úrovni L sa v otvorenej kategórii na prvom mieste umiestnila Fanni Ambach s koňom Schufro Armani z JK Hóka Lóvas Klub a medzi lipicanmi najviac bodoval Tamás Mikó a Maestoso XXXIII-31 Mentor z maďarského žrebčína Szilvásvarad. Tretia súťaž sa jazdila na úrovni LS, zvíťazila Veronika Marthaler s koňom Ivado z JK Rozálka Pezinok a táto dvojica obsadila stupeň víťazov aj v nasledovnej súťaži na úrovni S. V rámci Lipican Cupu bola najlepšou nemecká reprezentantka Natali Stieglbauer s koňom Maestoso XXXIII-26. Pre 6 – 7 ročné kone sa jazdila úloha na úrovni ST – FEI Úvodná úloha pre 7 ročné kone, kde prvenstvo získala Enikó Decsi a Robin Hood z JK Xenophon Lovas Klub. Tatiana Gombarčíková so svojou novou zverenkyňou Sol de Espaňa zvíťazila v nasledovnej súťaži stupňa ST - FEI Mladí jazdci úvodná úloha. Poslednou súťažou prvého dňa bolo 1.kolo M SR v kategórii seniorov, ktorá bola zároveň otvorená aj pre ostatných účastníkov a zvlášť sa hodnotili lipicany. Na štart nastúpilo až 13 dvojíc pričom jedenásť do 1.kola majstrovskej súťaže. Zvíťazila Denisa Valentová s koňom Beau van de Zelm z JK Ivanka pri Dunaji. Medzi lipicanmi najlepší výsledok dosiahla Kristína Flaková s koňom Conversano VI-47 z JK pri NŽT.

Sobota a nedeľa sa niesli predovšetkým v dvojkolovom boji o majstrovské tituly. Podmienky na otvorenie majstrovských súťaží boli splnené len v kategórii detí, ml. juniorov a seniorov. Všetky ostatné kategórie – starší juniori, mladí jazdci a kategórie mladých koní (4 ročné, 5-6 ročné a 7 ročné) boli vyhodnotené ako dvojkolové súťaže bez udelenia majstrovských titulov.

M SR Detí
V kategórii detí o majstrovský titul bojovalo až 13 dvojíc. Zlato získala Sofia Laura Petranová s koňom Piaff z TJ Žrebčín Motešice. Striebornú a bronzovú medailu si domov odniesla Zoya Ledecká s koňmi  Bunteeichen Nivaro a Vandato z JK Balunky Bratislava. Štvrté miesto obsadila Dorotka Jurštáková s koňom Sunshine z JK Trenčín Nozdrkovce a piate miesto získala Ela Benediková s koňom Hornett z JK Vida Bratislava.

M SR ml. Juniori
V kategórii mladších juniorov sa na štart postavilo 9 dvojíc. Zlatú medailu získala Michaela Balážová s koňom Gajlu z JO Martin Záturčie. Elena Sklenárová s koňom Bertramka z JK Ranč Palomino Bohunice si vybojovala striebro a bronz zostal v JK Masarykov Dvor s dvojicou Martina Výbohová a kôň Aron. Táto istá jazdkyňa ale s koňom Vineland obsadili štvrtú priečku a piate miesto získala Emma Markovičová a Berlina van de Capitol z RS Team Trnava.

M SR Seniori
Seniorská kategória bola tento rok zastúpená ešte vyšším počtom jazdcov ako minulý rok. O prvenstvo bojovalo až jedenásť dvojíc z piatich klubov. Od začiatku bolo v ohni niekoľko horúcich želiezok, preto sa netrpezlivo čakalo na druhé kolo – populárne voľné zostavy na hudbu. Po sčítaní výsledkov si zlatú medailu a titul „Majster Slovenskej republiky v drezúre“  odniesla Denisa Valentová a Beau van de Zelm z JK Ivanka pri Dunaji. Strieborná medaila zostala v Topoľčiankach, získala ju Kristína Flaková a Conversano VI-47 a bronz obhájila z minulého roka Michaela Pechová a Edgar z JK Ivanka pri Dunaji. Štvrté miesto získala Kristína Flaková so svojím druhým koňom Siglavy XI-14 a piatu priečku vybojovala Michaela Horná so svojim len 7 ročným žrebcom Forever, čo bola ich premiéra na úrovni T.

2-kolové súťaže
V Kategórii 4-ročných koní si víťazstvo odniesla Linda Kilíková a Rocky Diamond z JK Horse Club Nitra. Medzi 5-6 ročnými koňmi najlepšou dvojicou bola Cassiopaya v sedle s Patrikom Eibnerom z JK Masarykov dvor. V 7-ročných koňoch si prvenstvo odniesla domáca jazdkyňa Michaela Horná s kobylou Liliane. V starších junioroch a mladších jazdcoch boli len po jednej jazdeckej dvojici – Chantal Botlíková a Rodby 4 z JK Ivanka pri Dunaji a Tatiana Gombarčíková so Sol de Espaňa z JK Severný vietor Považany.

Novým majstrom vo všetkých kategóriách, víťazom otvorených súťaží a všetkým umiestneným srdečne blahoželáme a prajeme veľa ďalších úspechov. Kompletné výsledky nájdete na stránke www.sjf.sk , www.drezurawbl.sk  a www.nztopolcianky.sk .

Špeciálne poďakovanie patrí sponzorom podujatia, ktorí venovali do súťaží hodnotné ceny. Boli to firmy: Saracen, Zámok Topoľčianky, Agrotami Nitra, Candrák, Heineken Nitra, Agencja Jeździecka A.A. Bober, Národný žrebčín Topoľčianky a JK pri NŽ Topoľčianky