Koniec 19-násteho storočia znamenal v histórii chovu Shagya-araba obrovský prelom. Žrebčín Bábolna sa zameral na nákupy orientálnych žrebcov, a tak sa rozpútala cielená rada expedícií. V čele týchto výprav stáli prevažne velitelia žrebčína. Napríklad v roku 1836 a v roku 1843 to bol plukovník Eduard von Herbert, nasledoval plukovník R. von Brudermann, v roku 1852 major Ritter von Gottschlig, v roku 1885 a 1902 plukovník Miháli Fadlallah el Hedad.
V roku 1885 plukovník Miháli Fadlallah el Hedad, spolu s tajomníkom ministerstva pre ekonomiku, poľnohospodárstvo a štátny obchod, pánom Lutzembacherom, nakúpili štyri originálne arabské kobyly a štyroch žrebcov. Mimoriadny význam mal nákup žrebca O´Bajan. Tento vraník sa narodil v roku 1880 v beduínskom kmeni Denedzik.
ponúka pre chovateľov koní na Slovensku oldenburské žrebce Quinnus II a Lord Weingard. Žrebce budú v sezóne 2018 pôsobiť v Inseminačno-reprodukčnom centre Národného žrebčína „Topoľčianky“, š.p.
Quinnus II
Trinásťročný hnedák Quinnus II je oldenburský žrebec športového typu, ktorý svoju kariéru začal s najlepším skokovým hodnotením v 30-dňovom teste v Münster-Handorfe z 23 zúčastnených žrebcov. Nasledovala športová kariéra a víťazstvá i umiestnenia na parkúrových pretekoch (aj medzinárodných) do 150 cm. Jeho pravý brat Quinnus I pôsobil ako plemenník v Žrebčinci Warendorf, a ďalšieho z bratov, Quinnus III, poznajú fanúšikovia medzinárodného parkúrového športu pod menom Tailormade Quinnus.
Najtypickejším a najčistejším predstaviteľom koní východného typu je arabský kôň, ktorý patrí medzi najušľachtilejšie a najkrajšie plemená koní na svete. V Európe sa stal známym hlavne v dobách stredoveku, kedy sa bojovníci križiackych vojen v Oriente stretli s arabskými koňmi, ktoré nakúpené alebo ukoristené priviezli domov a zušľachťovali nimi vlastné – domáce plemená koní. História orientálnych koní na našom území je veľmi úzko spätá s veľmi dobre organizovaným chovom v Uhorsku. Tatárske kone orientálneho pôvodu sa dostali do Uhorska už v 5. storočí pri nájazdoch Avarov a Húnov. V 16. storočí, po prehratej bitke pri Moháči v r. 1526 obsadili Turci veľkú časť dobytej krajiny a priviedli so sebou množstvo orientálnych koní. Tieto sa počas obdobia dlhej nadvlády rozšírili a boli doplnené originálnymi arabmi. V uvedenom časovom období vznikalo v Uhorsku veľa súkromných žrebčínov, zaoberajúcich sa chovom arabského koňa na podklade importu z Arábie na začiatku 17. storočia.
V dňoch 18.-19.1.2018 sa v priestoroch Národného žrebčína v Topoľčiankach uskutočnilo tohtoročné prvé zo série drezúrnych sústredení s vynikajúcim jazdcom a trénerom Gyula Dallosom z Maďarska. V záujme pozdvihnutia drezúrneho športu na Slovensku Národný žrebčín v spolupráci so Slovenskou jazdeckou federáciou organizuje tieto sústredenia pravidelne už od roku 2011. Tréningy sú otvorené pre všetkých drezúrnych jazdcov na Slovensku, ktorí aktívne pretekajú na úrovni „L“ a vyššie a samozrejme sú bezplatne dostupné pre divákov. Pravidelnými účastníkmi okrem jazdcov z JK pri NŽ Topoľčianky sú Pari Spišáková z JK Equipolis Sokoľ a Elena Sklenárová z Ranča Palomino Bohunice. Trénovať prišli aj členky z JK Ivanka pri Dunaji Silvia Záhorská a Chantal Botlíková, z JK Slávia SPU Nitra jazdil Milan Kuhajda. Priestor pre divákov bol vyplnený mnohými jazdcami a trénermi, ktorí si sústredenie nenechali ujsť ako pozorovatelia. Veľký záujem zo strany jazdeckej verejnosti len potvrdzuje kvalitu týchto tréningov.
Na príchod Mikuláša sa každoročne tešia hlavne tí najmenší. V Národnom žrebčíne bol pre nich pri tejto príležitosti opäť pripravený pôsobivý program, ktorý je veľmi populárny medzi návštevníkmi všetkých vekových kategórií.
Napriek chladnému a veternému počasiu sa prví návštevníci začali schádzať v priestoroch historickej jazdiarne od pätnástej hodiny. Mali možnosť povoziť sa v kočoch ťahaných krásnymi lipicanmi a prezrieť si historickú jazdiareň, ktorá svojou výzdobou dotvárala čarovnú atmosféru blížiacich sa vianočných sviatkov.